V blízkém okolí našeho domu se nachází celá řada turisticky atraktivních cílů. Většina z nich je v přijatelné vzdálenosti, vhodné pro cykloturisty.

Dívčí hrady

Dívčí hrady (též známé i jako Děvičky), jsou zříceniny gotického hradu, které se nachází na vápencové skále. Historie hradu sahá až do roku 1222, kdy jej nechal vybudovat zakladatel šlechtického rodu Pernštejnů, Štěpán z Medlova. Zprvu byla stavba dřevěná a až později za vlády Václava II prošla přestavbou, kdy se přidalo i velké předhradí. V roce 1529 došlo k posílení opevnění a později byly hradu upraveny i obytné prostory, kdy se použilo značně velké množství cihel. Po odchodu švédské osádky za třicetileté války byl hrad vypleněn a zapálen. Poté začal sloužit jako hradní pevnůstka, později jako strážnice k hlášení požárů a na počátku 19. století došlo k jeho opuštění a následnému zchátrání. Přístup na tuto romantickou stavbu s výhledem je po červené turistické značce od železniční zastávky v obci Popice (vede přes Dolní Věstonice), nebo po zelené značce z obce Pavlov. Hrad je 2,5 km od našeho domu.

Sirotčí hrádek

Také znám jako Sirotčí hrad či Růžový hrad. Zřícenina tohoto gotického hradu se nachází nad vsí Klentnice v Pavlovských vrších a počátky hradu sahají až do 13. století, kdy jej nechal vystavět rod založený rytířem Siegfriedem Sirotkem. Po vymření rodu se dostala stavba do vlastnictví Lichtenštejnů a poté Ditrichštejnů, přičemž už v té době byl pravděpodobně zpustlý. Z hradu se dochovala hradní zeď na jižním skalisku o výšce osmi metrů,[3] v jejímž středu se nachází okenní otvor. Na protější straně zdi je pozůstatek třípatrového paláce vysoký několik metrů. V něm jsou hned tři okenní otvory, z toho dva jsou zakončeny lomeným obloukem. V těsné blízkosti zdi se nachází cisterna, která sloužila k zásobování hradu vodou. Hrad je 7 km od našeho domu.

Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava leží v nejteplejší a nejsušší oblasti ČR a má téměř středomořský ráz. Místní krajinu tvoří rozlehlá úrodná pole a vinice, bělostné vápencové skály a skalní stepi a lesostepi s neobyčejně bohatou teplomilnou flórou a faunou. Pálava také patří k nejdéle osídleným místům českých zemí. Symbolem této chráněné krajinné oblasti se stal dub šípák. Tato dřevina s oblibou roste na slunných stráních a kamenitých půdách nejteplejších oblastí České republiky, s centrem výskytu právě zde, na Pálavě.

Hlavními výchozími místy pro turistiku na Pálavě jsou obce Pavlov a Dolní Věstonice.

Mikulov je největší pálavskou obcí a rovněž patří k nejvyhledávanějším vinařským destinacím v ČR. Nad Mikulovem se vypíná Svatý kopeček – velmi oblíbené výletní místo a přírodovědecky významná lokalita.

Obec Dolní Věstonice se nachází na jižním břehu Nové Mlýny. Okolí je světově proslulé nalezišti sídlišť lovců mamutů z doby před 25 až 30 000 lety a přímo v obci byla také zřízena archeologická expozice Věk lovců a mamutů. Právě odtud pochází i jedinečný nález známé keramické sošky Věstonické Venuše.

Nejnavštěvovanějším a snad i nejkrásnějším místem Pálavy je Děvín. Jedná se o podlouhlý hřeben mezi Dolními Věstonicemi a Klentnicí. Bělostné vápencové skály se tu střídají se stepními trávníky a dubohabrovými lesy. Z Děvína se také nabízí nádherné výhledy na velkou část jižní Moravy a Dolního Rakouska.

Vinařská turistika a vinařské naučné stezky

Specialitou Pálavy je vinařská turistika. Prochází tudy hned několik naučných vinařských stezek a cyklostezek:

 • Vinařská naučná stezka Mikulov– 20 km trasa pro pěší turisty i cyklisty, seznamující s vinařskou historií kraje pod Pálavou.
 • Mikulovská vinařská stezka– 82 km trasa pro cyklisty vedoucí mikulovskou vinařskou podoblastí, část stezky prochází Lednicko-valtickým areálem.
 • Moravská vinná stezka– 280 km trasa pro cyklisty vedoucí všemi moravskými vinařskými podoblastmi.

Lednice

Další velice navštěvovaná a oblíbená oblast turistů, která se nachází přibližně 15 km od nás. Největší dominantou této obce je zámek Lednice, který se svoji rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České Republice.

Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století v slohu imitujícím anglickou tudorovskou gotiku. Celá budova je velmi bohatě novogoticky zdobena a stejně velkolepá je i výzdoba interiérů. V okolí zámku se rozkládá rozsáhlý park, kde se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a pozoruhodných staveb. Celý zámek se řadí ke k nejvýznamnějším projevům vrcholného romantismu na území Česka a v prosinci 1996 byl zapsán v rámci celého Lednicko-valtického areálu do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

 

Valtice

Obec Valtice se nachází v okrese Břeclav a najdete zde také státní zámek, který je chráněn jako národní kulturní památka České Republiky a zapsán do kulturního dědictví UNESCO. Původně gotický hrad z 13. století byl přestavěn na renesanční a později barokní zámek, jenž byl od roku 1945 knížecím sídlem rodu Lichtenštejnů. Zámek tvoří třípatrová čtyřkřídlá budova s ​​konírnou, jízdárnou, galerií, barokním divadlem a kočárovnou. Roku 1727 byl také zřízen zámecký park a začátkem 19. století byl rozšířen a přebudován na přírodně krajinářský s rozlohou skoro 15 hektarů.

 

Aqualand Moravia

Jestliže Vás při návštěvě zastihne nepříznivé počasí na výlety, nezoufejte. Pár kilometrů od nás v obci Pasohlávky, se nachází největší vodní aquapark na celé Moravě, který pojme až 8 000 návštěvníků a vodní plocha měří přes 3 000 m2. Součástí tohoto komplexu je 7 bazénů, 20 tobogánů, 24 typů saun, 4 výřivky, wellness zóna a restaurace. Tato zábava na celý den zabaví jistě nejen Vaše děti. Naši hosté mají 10% slevu na vstupné!

Naše tipy

 1. Pěšky
  • Výlet na Pálavu - po červené na Dívčí hrad – výstup na Pálavu nádherný výhled do širokého okolí – naučná stezka Děvín. Sestup do Soutěsky a po modré zpět.
  • Výlet na Stolovou horu a Sirotčí hrad - po červené a modré na Martinku, dál po modré do Klentnice, výstup na Sirotčí hrad a na stolovou horu. Zpět stejnou cestou, nebo vinohrady přes Pernou a Horní Věstonice.
  • Archeologické muzeum Dolní Věstonice (200m od našeho domu)
  • Vinné sklepy Dolní Věstonice (500m od našeho domu směr na Pavlov)
  • Archeopark Pavlov - po hrázi (3km od domu)
  • Procházka po hrázi do Strachotína a zpět
  • Pěšky do přístavu (500m) - projížďka lodí po Novomlýnské nádrži 
 2. Na kole
  • Novomlýnská nádrž - projížďka po hrázi nádrže kolem obcí Dolní Věstonice – Strachotín - Šakvice - Zaječí - Nové Mlýny - Pavlov - Dolní Věstonice (22km)
  • Střední nádrž - z Dolních Věstonic směr Strachotín - na začátku hráze po cyklostezce doleva - po příjezdu k hlavní silnici doprava a 2,5km po silnici směr Pasohlávky - před Aquaparkem doprava na cyklostezku - přejedete most přes Jihlavu a následně most přes Svratku - Strachotín - Dolní Věstonice (16 km)
  • Střední a horní nádrž - z Dolních Věstonic směr Strachotín - na začátku hráze po cyklostezce doleva - přejedete silnici a po polní cestě do Brodu nad Dyjí - po hrázi do Pasohlávek - za Aquaparkem přejedete silnici a pokračujete po cyklostezce - přejedete most přes Jihlavu a následně most přes Svratku - Strachotín - Dolní Věstonice (26 km)
  • Dolní Věstonice - po hrázi do Pavlova - po hrázi do Nových Mlýnů - Bulhary - Lednice a zpět (30km)
  • Dolní Věstonice - po hrázi a pak po polní cestě do Brodu nad Dyjí - po hrázi do Drnholce - lužním lesem do Jevišovky - po cyklostezce do Nového Přerova - po cyklostezce do Březí - po cyklostezce do Mikulova - po cyklostezce kolem silnice do Horních Věstonic - Dolní Věstonice (50km)
 3. Na kole nebo autem
  • 12 km krytá hala, koupaliště, brouzdaliště, tobogán v Hustopečích
  • 12 km koupaliště, brouzdaliště, tobogán v Mikulově
  • 6km Aqualand Moravia
  • 15km Lednicko – Valtický areál
  • 10km přírodní koupání v štěrkovém lomu Přítluky
  • 12km přírodní koupání ve vápencovém lomu v Mikulově
  • 12km - zámek Mikulov
  • 12km - jeskyně Turold
  • 15km - zámek Valtice
 4. TIP to by to bylo, být na jižní Moravě a neochutnat jiskrný zdravý mok – víno buď přímo v našem sklepě, nebo v některém ze sklípků v okolí, například v obci Strachotín, Zaječí, Přítluky, Rakvice, Pavlov